Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

08 sierpnia 2019
W najnowszym numerze kwartalnika Rzeczoznawca Majątkowy wydawanego przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych znalazły
08 sierpnia 2019
Ustawą z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

 

 

 

EKSPERIA Wycena Nieruchomości Tomasz Ciodyk       

+48 608 874 496  biuro@eksperia.pl

Aktualności

Projekt tzw. „dużej ustawy reprywatyzacyjnej” zaprezentowany w październiku 2017 r., przeszedł etap uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. Ministerstwa, różne instytucje i organizacje przedstawiły szereg uwag do proponowanych rozwiązań. Wachlarz opinii rozciąga się od całkowitej negacji („godzi w stabilność systemu prawnego”) do bezwarunkowego poparcia. Z kwestii szczegółowych podnoszono m.in. wymóg posiadania polskiego obywatelstwa, niezbędny do uzyskania rekompensaty oraz ograniczenie uprawnionych tylko do dawnych właścicieli, ich spadkobierców w pierwszej linii oraz małżonków.

 

W tym kontekście pojawił się problem mienia pożydowskiego. W wielu przypadkach spadkobiercy przedwojennych właścicieli tej narodowości nie byliby uprawnieni do otrzymania rekompensat, a nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym przeszłyby zgodnie z ustawą na własność Skarbu Państwa lub samorządu.

 

Nieuprawnione do otrzymania rekompensat byłyby również osoby narodowości polskiej (lub ich spadkobiercy), które utraciły obywatelstwo polskie, nawet wbrew ich woli, wskutek różnych zdarzeń i okoliczności w czasie wojny. Zwracano także uwagę na zawężenie zakresu przedmiotowego ustawy (nie obejmuje wszystkich aktów nacjonalizacyjnych) oraz propozycję umorzenia spraw nierozstrzygniętych, trwających w momencie wejścia ustawy w życie i ich ponownego wszczęcia i rozstrzygnięcia na podstawie nowych przepisów. Poruszono także sprawę zakazu zbywania prawa do rekompensaty - w kontekście konstytucyjnej swobody rozporządzania prawami majątkowymi - oraz ingerencję ustawodawcy w przepisy prawa cywilnego normujące spadkobranie czy zasiedzenie.

 

Praca nad omawianą ustawą zbiegła się w czasie z uchwaleniem w grudniu 2017 r. przez Senat USA tzw. ustawy nr 447 [Act S.447 Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017]. Ten akt prawny, nad którym prace legislacyjne nie zostały jeszcze zakończone, może stać się podstawą nacisku rządu USA na inne kraje (w tym Polskę) w celu załatwienia problemu restytucji mienia żydowskiego poprzez zwrot, przekazanie nieruchomości zamiennych lub wypłacenie godziwych rekompensat. W przypadku mienia bez spadkobierców przekazanie nieruchomości lub wypłata rekompensat nastąpić ma na rzecz ofiar Holokaustu, m.in. na wspieranie edukacji o Holokauście.

 

Jak widać, stanowiska w sprawie mienia pożydowskiego, wynikające z amerykańskiej i polskiej ustawy, są odmienne. Na dodatek w ostatnim czasie wynikła sprawa nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała wiele napięć w stosunkach Polski z środowiskami żydowskimi i rządem USA. Wszystko to nie wróży dobrze możliwości szybkiego załatwienia problemu zadośćuczynienia za nacjonalizację. Czyżby Polska nadal miała zostać ostatnim krajem dawnego bloku wschodniego, w którym nic w tej sprawie nie zrobiono ?

 

Tomasz Ciodyk

Co dalej z reprywatyzacją ?
20 lutego 2018
08 sierpnia 2019
W najnowszym numerze kwartalnika Rzeczoznawca Majątkowy
08 sierpnia 2019
Ustawą z dnia 13 czerwca 2019
04 maja 2019
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji złożył
04 maja 2019
W kolejnym numerze kwartalnika "Wycena Nieruchomości
07 stycznia 2019
W kolejnym numerze kwartalnika "Wycena Nieruchomości
08 grudnia 2018
W kolejnym numerze [3(7)2018] kwartalnika "Wycena
08 grudnia 2018
  20 lipca 2018 r. Sejm uchwalił
02 lipca 2018
Po ponad rocznej przerwie wraca temat
04 maja 2018
STOWARZYSZENIE RZECZOZNAWCÓW MAJĄTKOWYCH ZIEMI ŁÓDZKIEJ serdecznie
20 kwietnia 2018
Ukazał się nowy numer [1(5)2018] kwartalnika
31 marca 2018
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przedstawiło projekt
20 lutego 2018
Projekt tzw. „dużej ustawy reprywatyzacyjnej” zaprezentowany
22 stycznia 2018
Ukazał się nowy numer [4(4)2017] kwartalnika
20 listopada 2017
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało (http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,9903,duza-ustawa-reprywatyzacyjna.html) projekt tzw.
02 października 2017
Narodowy Bank Polski opublikował Informację o

Copyright by EKSPERIA Tomasz Ciodyk

Ponad 20 lat w nieruchomościach - wiedza, doświadczenie, rzetelność